20 lis
admin
Czy istnieje doping który może być legalny? Obecnie sportowcy chcą ponad wszystko przekraczać granice swoich możliwości fizycznych i motorycznych, co często kończy się sięganiem po niedozwolone środki. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to konieczne bowiem w przyrodzie występuje kilka substancji które działają bardzo podobnie ?
 
Burak
 
Tanie i popularne warzywo , które, przy regularnym spożywaniu, zwiększa wytrzymałość i pozwala dłużej trenować. Burak zawdzięcza swoje dopingujące właściwości azotanom – związkom wpływającym na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Efektem ich działania jest wzrost ukrwienia serca oraz spadek ilości tlenu potrzebnego do pracy mięśni podczas intensywnego wysiłku. Dzięki temu możemy wydłużyć czas aktywności fizycznej i trenować z większym obciążeniem, co w dłuższej perspektywie pozwala osiągać lepsze wyniki sportowe.
 
Sportowcy uprawiający dyscypliny wytrzymałościowe, takie jak kolarstwo czy bieganie, mogą szybko odczuć poprawę wydolności, pijąc zioła. Niektóre z nich należą do tzw. adaptogenów – naturalnych substancji ułatwiających przystosowanie się organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych, w tym zmęczenia i dużego wysiłku fizycznego. Od wieków adaptogeny wykorzystywane są w medycynie wschodu, a obecnie coraz częściej stosowane przez sportowców.
 
Święta bazylia
 
Poprawia wentylację płuc, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony. Obniża poziom kortyzolu – hormonu, który wpływa destrukcyjnie na włókna mięśniowe i powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej wokół pasa. Zawiera też sporą ilość kwasu ursolowego przyspieszającego regenerację mięśni po intensywnym wysiłku.
 
Cytryniec chiński
 
Pochodząca z Azji roślina jest stosowana w medycynie chińskiej od tysięcy lat jako środek tonizujący i energetyzujący. Po zastosowaniu cytryńca z pewnością odczujemy pobudzenie i duży przypływ energii.
 
Szałwia hiszpańska
 
To roślina dająca nasiona chia słynące ze swych wyjątkowych wartości odżywczych i prozdrowotnych. Nie bez powodu nasiona chia są uznawane za jeden z najzdrowszych produktów żywnościowych na całym świecie, stanowią bowiem źródło wielu składników odżywczych o korzystnym wpływie na organizm człowieka. Zawierają więcej kwasów omega-3 niż łosoś i są bogatsze w wapń, niż mleko. Te małe ziarenka to również źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Dostarczają witamin: E, B1, B3, a także wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i cynku. Ponadto charakteryzują się wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka oraz błonnika pokarmowego. Ten drugi pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, chroni jelita oraz poprawia przemianę materii. Dzięki niemu spożywanie nasion chia zapewnia uczucie sytości i wspomaga proces trawienia w przewodzie pokarmowym. Z tego względu nasiona chia polecane są dla osób zmagających się z nadwagą.
 
Dziki ziemniak
 
Naśladuje działanie hormonu DHEA (zwiększa anabolizm mięśni), potęgując procesy anaboliczne. Działa również podobnie do alkaloidów, które rozluźniają mięśnie i przeciwdziałają zapaleniu stawów.
 
Korzeń Maca
 
Stosowany zarówno jako afrodyzjak, jak i środek stymulujący potencję i energię. Roślina ta jest w pewnym sensie naturalną Viagrą, ponieważ wpływa szczególnie na potencję i libido. Zawiera witaminy (B1, B2, B12, E), minerały (magnez, wapń), oraz glikozydy steroidowe – powodujące wzrost poziomu testosteronu w organizmie.
 
Przywrotnik Pospolity
 
Przywrotnik jest rośliną o naprawdę rewelacyjnym działaniu regenerującym. Poprawia przemianę materii, pobudza czynność żołądka oraz poprawia pracę mięśni, dzięki czemu likwiduje przyczyny nietrzymania moczu. Pomocny przy różnego rodzaju uszkodzeniach mięśni, także mięśnia sercowego, i przy przepuklinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *